Wiosną – wybierz soczewki z UV

Wiosna to pora roku, na którą wielu z nas czeka – wyższa temperatura, więcej słońca. Mamy więcej ochoty do aktywności na świeżym powietrzu i częściej wychodzimy z domu. Warto wtedy zadbać o ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Ochrona przed słońcem bezsprzecznie na samym początku kojarzy nam się z naszą skórą i kremami z filtrem. W okresach, w których częściej i intensywniej świeci słońce, musimy jednak pamiętać również o naszych oczach. Jak radzić sobie z ich ochroną?

Wiosną, z każdym dniem coraz dłużej mamy szansę cieszyć się słońcem a nie zawsze mamy przy sobie okulary przeciwsłoneczne, które mogłyby nas ochronić przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zdarza się również, że korzystamy z dobrej pogody w sposób aktywny, w związku z czym okulary przeciwsłoneczne mogłyby spaść i się uszkodzić. Jeśli więc mamy wadę wzroku i korzystamy z soczewek kontaktowych, spróbujmy korzystać z takich, wyposażonych dodatkowo w filtr UV.

Trzy rodzaje niebezpiecznego promieniowania

Słońce emituje trzy rodzaje niebezpiecznego promieniowania – dwa z nich docierają do powierzchni ziemi, natomiast najgroźniejsze (UVC) w całości pochłaniane jest przez warstwę ozonową naszej planety. Słońce i skórę musimy zabezpieczać zatem przed promieniowaniem UVA, stanowiące ok. 95-97% promieni, które do nas docierają a także przed UVB (reszta szkodliwych promieni). Choć dla oka ludzkiego promieniowanie UV jest niewidzialne, to nie oznacza, że go w ogóle nie ma. Wręcz przeciwnie – jest i szkodzi.

Soczewki z filtrem UV

Podstawową ochroną jaka przychodzi nam na myśl, kiedy zastanawiamy się nad zabezpieczeniem gałki ocznej przed szkodliwym wpływem słońca, są okulary przeciwsłoneczne. Nie zawsze jednak mamy je przy sobie, albo pasują do okoliczności lub po prostu nie czujemy potrzeby ich zakładania. Tymczasem promieniowanie ultrafioletowe obecne jest nawet w mniej słoneczne, a czasem w lekko pochmurne dni, dlatego warto być odpowiednio zabezpieczonym.

Wśród soczewek kontaktowych z filtrem UV, niezaprzeczalnym liderem jest firma Johnson&Johnson. Wszystkie soczewki ACUVUE® mają potrzebny filtr UV. Nie są to jednak jedyne szkła kontaktowe wyposażone w ochronę przed promieniami ultrafioletowymi. Przykładem soczewek innej marki są atrakcyjne cenowo, soczewki sferyczne jednodniowe EyeLove Exclusive 1-Day i miesięczne EyeLove Exclusive PRO.

Soczewki takie jak inne

Co najważniejsze, soczewki kontaktowe z filtrem UV niczym nie różnią się od pozostałych soczewek pod względem użytkowania czy pielęgnacji, jednakże zapewniają dodatkowe zabezpieczenia dla oczu.

Pamiętajmy, że jednak 100% ochrony całej gałki ocznej zapewnią nam odpowiednie okulary przeciwsłoneczne stosowane razem z soczewkami kontaktowymi.